Uzavírání hranic a počasí komplikuje cestu uprchlíků na Balkánské trase

Brno, Šid, Eidomeni – 23. 11. 2015 – Situaci uprchlíků na takzvané Balkánské trase komplikuje počasí. V neděli napadl sníh v severním Srbsku, kde u hraničního přechodu Šid ve vesnici Adaševci působí i český tým. “Stále nejsou připravené kapacity na takovéto počasí, pokud by se uzavíraly hranice a opět napadl sníh, jsou zde vyhovující podmínky maximálně pro desetinu očekávaných uprchlíků,” říká koordinátor v terénu Jan Skalík. Pokud by se hranice skutečně uzavřely nebo se průchod uprchlíků z jiného důvodu zpomalil, zůstaly by na místě tisíce lidí – tentokrát ale ve sněhu.

Největším problémem na Balkáně je počasí a hygienické podmínky

Do Adaševci u Šidu míří všechny autobusy z Preševa a uprchlíci zde čekají na vlak, který je odveze dále do Chorvatska. Na místě je momentálně devítičlenný tým českých dobrovolníků. “Teď sem denně autobusy dovezou 2 – 3 tisíce lidí, rozdáváme jim teplé oblečení, vodu, hygienické potřeby a informujeme je, kde jsou a co je dále čeká,” doplňuje Skalík, který koordinuje tým. “Zároveň jsme připraveni v případě potřeby naše počty okamžitě navýšit. Největší problém je ale počasí a hygienické podmínky.” Na tisíce lidí, kteří tu denně projdou, je v Adaševci jeden kohoutek s užitkovou vodou a jedna cisterna s pitnou vodou. Mobilní záchody nejsou čištěné a jsou proto při vysokém počtu procházejících lidí nepoužitelné. “Hygiena, a tedy rizika infekcí, a zhoršování počasí jsou teď dva největší problémy,” uzavírá Skalík.

Zástupci českých dobrovolníků, kteří za iniciativu Pomáháme lidem na útěku jako jediní mohou poskytovat pomoc u Šidu, se zúčastnili porady oficiálních úřadů s UNHCR a dalšími organizacemi. Z jednání vyplynulo, že srbské úřady budou uprchlíky, kteří nepocházejí ze Sýrie, Afgánistánu nebo Iráku, zadržovat ve třech centrech – Krnjaca, Dimitrovgrad a Principovac. Nicméně Principovac ani Dimitrovgrad také stále nejsou připraveny na zimu, chybí vytápění. Srbsko předpokládá, že počet těchto migrantů se bude pohybovat kolem 700.

Zhruba tří tisíce lidí tráví už čtvrtou noc na vlakových kolejích v Eidomeni na řecko-makedonských hranicích.

Do Makedonie jsou už několik dní vpouštěni pouze uprchlíci ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku. Ostatní zůstávají právě v Eidomeni. Situace na místě je velmi napjatá, uprchlíci totiž nemají informace, co s nimi bude dál a většinou nevědí, proč nemohou pokračovat v cestě. I tady se při tom zhoršuje počasí, od neděle vydatně prší a přicházejí bouřky. Prostor kontroluje řecká pořádková policie. Řečtí dobrovolníci poskytují uprchlíkům jídlo, na místě je ale akutní nedostatek stanů a přikrývek. Někteří uprchlíci mluví o protestní hladovce, jeden se na protest pokusil oběsit.

“Chápeme uzavření hranic z hlediska imigrační politiky EU, bohužel ale teď tisíce lidí zůstaly právě v Eidomeni – nemají žádné informace a rozhodně ne prostředky ani možnost se vrátit do svých domovů. Nikdo neví, co se na místě bude dít, protože tam pro ně nejsou žádné kapacity, kde by mohli zůstat ve špatném počasí. Zároveň stále většina z nich v azyl doufá. Vzniká tak „nové Bapske”, kde jsme řešili stejný problém po stránce hygienické, zdravotní i z hlediska udržení lidské důstojnosti uprchlíků,” doplňuje Dalimil Petrilák, analytik iniciativy Pomáháme lidem na útěku. V Eidomeni je nyní cca 2 500 tisíce a lidí z toho odhadem až 1500 jich nebude puštěno dál – domů se v drtivé většině případů vrátit nemohou, takže není jasné, co s nimi bude.

Czech team také v Řecku – pomáháme na ostrově Lesbos

První výsadek českých dobrovolníků na Lesbu se zapojil do práce na ostrově. Czech team má povolení k výjezdům na moře a jeho hlavním úkolem je sběr záchranných vest z míst, která nejsou dostupná z pevniny. Pokud je potřeba pomáhá k také při záchraně lidí z moře. Jedna část týmu dále pomáhá v kempu Moria, kde jsou uprchlíci ze všech zemí kromě Sýrie. Tam se podílí na organizaci a přípravě jídla.

Další články