Tábor na hraničním přechodu Berkasovo-Bapska je prázdný, čekáme, jak se situace vyvine, hlásí čeští dobrovolníci

Praha/Brno, 3.11.2015 15:30 – Situace na chorvatsko-srbské hranici se od rána neustále mění. Tábor v Berkasovo-Bapska, který poslední pět týdnů organizovali čeští dobrovolníci z iniciativy Pomáháme lidem na útěku, je nyní prázdný. Poslední uprchlíci z něj dnes dopoledne odjeli a další autobusy už nepřijíždějí. Dobrovolníci monitorují situaci na vlakovém nádraží v Šidu, odkud vyjíždí vlaky do nově otevřeného tábora ve Slavonském Brodu.

“Momentálně máme na nádraží v Šidu tým lidí, který sleduje, jak se situace vyvine. Uprchlíci se tam hromadí a postupně odjíždí vlaky, zatím je ale situace stabilní” říká koordinátorka českých dobrovolníků v terénu Michaela Vyležíková.

Poté, co chorvatská vláda uzavřela hraniční přechod Berkasovo-Bapska, by měla trasa uprchlíků směřovat z Preševa na makedonsko-srbské hranici právě do Šidu, odkud by měl uprchlíky vozit vlak do dnes otevřeného tábora ve Slavonském Brodu. V Bapska ještě ráno zůstávalo několik stovek uprchlíků, všichni však již byli odvezeni do Opatovace. “Náš tým je teď zcela zaměstnán uklízením tábora a čekáme, jak se situace vyvine. Jsme připraveni k přesunu tam, kde to bude potřeba”, upřesńuje Vyležíková.

Přibližně osmdesátikilometrovou vzdálenost mezi Šidem a Slavonskim Brodem překoná vlak za 2 hodiny, jeho kapacita je maximálně 1 200 lidí. “Jedná se o jednu soupravu, která se na trase neustále točí tam a zpět, je tedy otázka, zda to bude kapacitně stačit”, říká Vyležíková.

Vzhledem k tomu, že autobusy z Preševa přiváží do Šidu stále nové lidi, je pravděpodobné, že se zde začnou uprchlíci hromadit. Pro tento případ má UNHCR v okolí Šidu připravené 3 haly s kapacitou dohromady cca 600 osob. “To se může ukázat jako nedostatečné, ale mělo by to stačit jako ubytování pro ty nejzranitelnější, jako jsou matky s dětmi,” předpokládá Vyležíková.

Český tým se zároveň obává toho, jak se bude situace vyvíjet do budoucna a zůstává v pohotovosti.

Chorvatská vláda na svém oficiálním twitterovém účtu oznámila, že má informaci, že Německo bude přijímat pouze 6 500 lidí denně. To by znamenalo, že se lidé na balkánské trase začnou hromadit – jenom táborem v Bapska-Berkasovo prošlo za posledních 48 hodin, od sobotní půlnoci do jeho uzavření včera v noci, odhadem 15 000 lidí. Kapacita dnes otevřeného tábora ve Slavonském Brodu je 7 000 lidí, Vyležíková počítá, že se může zaplnit i za pouhý jeden den. “Je velmi pravděpodobné, že někde na balkánské trase vznikne situace, kde se nahromadí tisíce uprchlíků, pokud Německo skutečně přijme jenom omezené množství lidí za den. Zatím je ale situace stabilní – podle aktuálních informací se ve Slavonském Brodu podařilo zaregistrovat a poslat do Slovinska 1 000 lidí za 3 hodiny”, dodává Vyležíková.

Čeští dobrovolníci se nyní budou přesouvat na další místa, kde je potřeba pomoct. “Aktuálně už máme lidi v Preševu na makedonsko-srbské hranici a mapujeme situaci i na dalších místech, například na rakousko-slovinské hranici u Spielfieldu nebo nově právě v táboře Slavonski Brod v Chorvatsku,” říká Dalimil Petrilák, koordinátor iniciativy Pomáháme lidem na útěku.

Další články