Popis našich aktivit

Spolek Pomáháme lidem na útěku se věnuje aktivitám spojeným s dobrovolnickou pomocí uprchlíkům. Vznikl na základě neformální skupiny, která od září 2015 koordinovala výjezdy českých dobrovolníků a dobrovolnic po Evropě. Díky spolupráci s mnoha organizacemi, ale hlavně díky naší přítomnosti na místech, kde se uprchlíci pohybují, máme přehled o nejaktuálnější situaci a nabízíme také informace médiím.

Většina našich aktivit je vykonávána dobrovolnicky. O financování spolku a o možnosti, jak naše aktivity podpořit, se dozvíte více na stránce Podpořte nás.

Více informací o vzniku a historii spolku.

Koordinace dobrovolníků na ostrově Lesbos (ukončeno)


Skupina českých dobrovolníků se střídá také na řeckém ostrově Lesbos. Informace pro zájemce o působení zde najdete v tomto dokumentu.

Zprávy k tomuto tématu

Informační servis pro dobrovolníky i novináře


Pro dobrovolníky i novináře poskytujeme informační servis o situaci na Balkáně. Aktuální informace každý týden najdete na na této stránce, pravidelně vydáváme tiskové zprávy.

Archiv tiskových zpráv

Tranzitní bod Berkasovo/Bapska (ukončeno)


V průběhu října a listopadu jsme organizovali pomoc na tranzitním bodě Berkasovo/Bapska na hranici Srbska a Chorvatska.

Zprávy k tomuto tématu

Koordinace dobrovolníků v Idomeni (Řecko-makedonská hranice)


Působili jsme v Idomeni na řecko-makedonských hranicích. Mimo jiné jsme tam vedli centrální sklad materiální pomoci a pomáhali s distribucí pomoci pro tisíce lidí uvízlých v tomto místě. Dále se dobrovolníci podíleli na volnočasových aktivitách pro děti.

Zprávy k tomuto tématu

Koordinace dobrovolníků v Šidu (ukončeno)


Posílali jsme české dobrovolníky do srbského Šidu, kde pomáhali uprchlíkům. Celkově zde vyrazilo několik tisíc českých dobrovolníků a dobrovolnic.

Zprávy k tomuto tématu

Pomoc uprchlíkům v Srbsku


Čeští dobrovolníci působí v oficiálním kempu v Adaševci, domlouváme přístup i do kempů v Principovači a Šidu. V průměru dva tisíce lidí zde čekají na to, zda budou vpuštění do Maďarska. Pomáháme s distribucí oblečení a hygienických potřeb. Pracujeme s uprchlíky na tom, aby se zapojili do provozu tábora, především úklidem. Finanční prostředky používáme na nákupy aktuálních potřeb u místních obchodníků.

Zprávy k tomuto tématu