V Srbsku pomáhá uprchlíkům rekordní počet českých dobrovolníků

Praha/Brno/Berkasovo-Bapska, 30.10.2015 – Ve čtvrtek bylo na hraničním přechodu Berkasovo-Bapska zatím nejvíce českých dobrovolníků za pět týdnů, po které tam nonstop poskytují pomoc. Přijelo jich tam přes 130. Díky tomu mohli poskytovat nejen základní péči uprchlíkům, ale také více informací a péče, lépe uklízet okolí trasy, vytřídit více oblečení a bot, opravit stany atd.

Po chystaném otevření nového chorvatského tábora pro uprchlíky ve Slavonském Brodu se může v blízké době trasa uprchlíků přes hranice změnit včetně přechodu Bapska. Čeští dobrovolníci jsou připraveni dále pokračovat v pomoci a také se přesunout na místa, kde jich bude potřeba. „Sledujeme neustále situaci po celé balkánské trase tak, abychom byli akceschopní a dokázali se operativně přesunout,“ říká koordinátorka Petra Quirke. Zároveň ale dodává: „Vypadá to, že vlády balkánských zemí začínají lépe spolupracovat a dokážou se o utečence lépe postarat. Díky tomu nemusejí naši dobrovolníci řešit kritické situace, kdy docházelo k ohrožení zdraví uprchlíků, a mohou se víc věnovat přímé komunikaci a péči o uprchlíky.

Celkem už s iniciativou „Pomáhat lidem na útěku“ vyrazilo přes 1 200 Čechů. Nejvíce právě na hraniční přechod do Berkasovo-Bapska. Pomáhali ale i jinde, například v maďarském Roszke, v chorvatském Tovarniku a Opatovaci, srbském Presevu nebo slovinské Brežici.

Čeští dobrovolníci zaplatí denně v Berkasovu-Bapska okolo 20 tisíc Kč za základní potřeby jako je benzin, voda, müssli tyčinky, banány a jablka. Všechny peníze přiváží na místo sami dobrovolníci. „Pokud máme peněz málo, dáváme jídlo pouze dětem,“ doplňuje koordinátor na místě Zdeněk Ralík a dodává: „Na tento víkend máme ale rekordního čtvrt milionu korun. Všechno od dobrovolníků a jejich rodin nebo přátel. Proto jsme mohli nakoupit nejen víc jídla, ale také nové čepice, rukavice, ponožky nebo třeba teplé spodní prádlo.“ Kromě toho rozdávají dobrovolníci i teplé oblečení se sbírek. Zároveň se také dohodli na finanční podpoře od Člověka v tísni.

Cesta uprchlíků bude jednodušší

Chorvatská a slovinská vláda se dohodly na plynulejší přepravě uprchlíků na „balkánské trase“. Vlaky je mají v blízké době začít odvážet ze srbského města Sid přímo do chorvatského Slavonski Brod. Ten má pojmout 13 000 lidí a být vybaven na zimní podmínky. Čtyři vlaky denně mají odvézt 6 tisíc lidí. Dále budou uprchlíci pokračovat opět vlakem do slovinské Dobové a na hraniční přechod s Rakouskem Sentili-Spielfeld. Díky nové trase se bude moci uzavřít provizorní kemp v Opatovaci.

Dosud odjížděly vlaky a autobusy s běženci z Tovarniku pouze na hranice se Slovinskem (Harmica, Rigonce a další), kde museli uprchlíci vystoupit a pěšky přecházet několik kilometrů na slovinskou stranu. Tento obtížný přechod často probíhal za velice špatného počasí. Díky nové dohodě se sníží riziko onemocnění nebo zranění a nebude docházet k panice či tlačenicím.

Ve čtvrtek překročilo hranici z Řecka do Makedonie 7 200 lidí.

Další články