Na hraničním přechodu v Bapske je situace stále problematická, do řešení se už ale vložila srbská vláda

Praha/Brno/Bapska, 20.10. 2015 – Situace na srbsko-chorvatském hraničním přechodu Bapske – Berkasovo je stále kritická. Po pátečním uzavření maďarských hranic se trasa uprchlíků stočila právě na chorvatsko-srbské hranice a Bapske je stále pod náporem lidí. Na organizaci tábora čeští dobrovolníci již spolupracují se zástupci srbské vlády.

Za posledních 24 hodin prošlo táborem v Bapske odhadem 5 000 lidí. V tuto chvíli je uzavřen prostor okolo kontrolních míst na hranici a dobrovolníci se společně se zástupci srbských úřadů snaží tábor zorganizovat tak, aby byl schopný pojmout vzrůstající počty lidí.

„Srbská vláda je na místě a s českými dobrovolníky spolupracuje“, potvrzuje koordinátor dobrovolníku v terénu Jakub Kýr. Na místě je v tuto chvíli asi 30 dobrovolníků a dalších 20 jich během dnešního dne či noci dorazí. Dobrovolníci také spolupracují s organizací Člověk v tísni, která má na místě svého zástupce. „Za pomoc Člověka v tísni jsme moc vděční“, dodává Kýr. Z dalších organizací jsou na místě také Lékaři bez hranic, který zajišťuje nejakutnější lékařkou pomoc, UNHCR, srbský Červený kříž a některé další.

Problémem stále zůstává špatné počasí. Momentálně je v místě zataženo a neprší, ale déšť může přijít kdykoliv. Snahou českých dobrovolníků je proto nyní vybudovat improvizované stanové městečko pro matky s dětmi. „Na místě je mnoho prochladlých malých dětí, vyčerpaných po dlouhé cestě. Potřebujeme jim poskytnout minimálně přístřeší před deštěm a možnost zůstat v suchu a teple, jinak by to pro ně mohlo být fatální. Čekací doba na odjezd chorvatských autobusů se totiž stále prodlužuje“, vysvětluje z místa dobrovolnice Lucie Poláková.

Další články