Komplikace na řecko-makedonských hranicích

Na řecko-makedonských hranicích se opět komplikuje situace. V teplotách kolem -9°C tam čeká několik tisíc lidí. V souvislosti se stávkou trajektů na řeckých ostrovech v minulém týdnu a také několika dočasnými uzavřeními přechodu uvízly na řecké straně hranic více než 3 tisíce lidí. Desítky autobusů plné uprchlíků tak musí čekat v polních podmínkách na benzinové stanici v Polykastru (asi 20 kilometrů od Eidomeni), další stovky až tisíce čekají přímo na hranicích v Eidomeni. Řekové je ale nepouští do tábora, který byl pro tyto účely vybudován – navzdory tomu, že čekají venku a v zimě obvykle 8-24 hodin.

Makedonská policie dnes zavedla nový systém, kdy otevře hranici vždy jen dvakrát za hodinu a vpustí skupinu 50 uprchlíků, přestože v Gevgeliji je vybudován zazimovaný tábor pro stovky lidí. Zároveň při registraci jsou uprchlíci dotazováni, v které zemi chtějí žádat o azyl. “Pokud odpoví jinak než Německo a Rakousko, jsou nuceni vrátit se na řeckou stranu. Někteří to samozřejmě zkouší vícekrát,” dodává Dalimil Petrilák, analytik Pomáháme lidem na útěku.

Zatím se podle něj daří situaci zvládat jen velmi ztěžka – na místě působí hlavně Lékaři bez hranic. “Pokud se situace neuklidní, vyšleme na místo materiální pomoc a vyzveme opět i české dobrovolníky, aby tam vyjeli pomáhat. Ostatně už minulý rok se tam desítky Čechů vystřídaly,” upřesňuje Zuzana Lenhartová, předsedkyně Pomáháme lidem na útěku.

“Od začátku roku už v moři mezi Řeckem a Tureckem zahynulo přes 100 lidí, dalších cca 50 se pohřešuje. Apelujeme na zodpovědné orgány jak v Řecku, tak v Bruselu, aby zajistily bezpečnou cestu pro tyto lidí na útěku před válkou a realizovaly urychlené řešení této kritické situace,” uzavírá Dalimil Petrilák.

Další články