Tisíce uprchlíků se hromadí na hraničním přechodu Berkasovo-Bapska

Praha/Brno, 19.10. 2015, dopoledne – Na srbsko-chorvatském hraničním přechodu Bapska, kam nyní autobusy přivezly několik tisíc uprchlíků, situace graduje a je mimo možnosti českých dobrovolníků v tuto chvíli situaci zvládat. Žádáme proto odpovědné orgány, ale i humanitární organizace, lékaře a média, aby se do řešení této situace zapojily.

Po uzavření maďarských hranic v pátek v noci se situace na hraničních přechodech mezi Chorvatskem a Srbskem vyhrotila a během pondělního rána již přestala být zvladatelná. Na hraničním přechodu Bapska je momentálně dav zhruba 3000 uprchlíků včetně malých dětí, kteří čekají v dešti.

Slovinsko po uzavření maďarských hranic vyhlásilo, že bude přijímat pouze 2500 lidí denně a podle toho také pracují chorvatské úřady: z Bapske odjíždí přibližně jeden autobus za hodinu. Ze srbsko-makedonské hranice jich ale přijíždí mnohem více, srbské autority sem směřují přibližně 3 až 4 autobusy za hodinu.

Na místě nejsou od nedělního rána přítomny srbské autority, ale ani policie, urgentně chybí lékaři. Na místě byli přítomní pozorovatelé UNHCR, kteří ale před vyhrocením situace odjeli. Nyní situaci v Bapske neřeší nikdo kromě několika desítek dobrovolníků. Z přibližně padesáti přítomných dobrovolníků je drtivá většina Čechů, několik Rakušanů a Němců. Současné podmínky se ale stávají nebezpečnými i pro ně. Situace je totiž naprosto krizová a hrozí další vyhrocením.

“Je zcela nezbytné, aby na místo dorazila policie, lékaři a organizační posily, jinak je téměř jisté, že dojde k tragédii. Řešení takto závažné situace nemůže dlouhodobě ležet pouze na dobrovolnících”, komentuje současný stav Zuzana Lenhartová, koordinátorka iniciativy Pomáháme lidem na útěku.
“V Bapske je krize již od neděle. Po hodinách, kdy se v davu a bahně tísní desítky dětí, je těžkooděnci pomlácené začali vytahovat. Srbové by měli uprchlíky vozit jinam, nyní je často vypouštějí na dvacetikilometrový pochod do Bapske, kde ale snadno může dojít k řadě úmrtí.” komentuje aktuální stav v Bapske přítomný dobrovolník Jakub Jareš.

„Je to jednolitý dav, naši koordinátoři lidi nedokážou od sebe rozdělit, situace se stává nezvladatelnou. Vzhledem k tomu, že dav se stává nekontrolovatelným, je velice pravděpodobné, že může dojít k ušlapání dětí v davu nebo jiné tragédii“, říká koordinátorka českých dobrovolníků Petra Quirke

„Včera došlo k tomu, že tu čekalo 30 autobusů, a pak z nich najednou všichni vystoupili – tedy 1500 lidí v jeden okamžik. Minimálně dalších 1500 už přitom na hraničním přechodu v tu chvíli bylo. Je naprosto nezbytné, aby se do organizace přechodu zapojily srbská a chorvatská vláda, ale i další orgány v zemích Evropské unie“, dodává Petra Quirke

„Po desetihodinové cestě jsem čekal dvanáct hodin v zastaveném autobuse. A teď je tady děsný dav. Nevím, co se bude dít, ale tady zůstat nemůžu.“, uvádí Mohammed, uprchlík ze Sýrie

Další články