Praha/Brno, 3.11. 2015 – Chorvaté v noci uzavřeli hraniční přechod Berkasovo-Bapske, kde operují čeští dobrovolníci. Plánovaný vlak ze Šidu, který měl uprchlíky v 6 hodin ráno převézt rovnou do Slavonskiho Brodu ale nevyjel. V Berkasovu-Bapske bylo v noci 1 200 uprchlíků, teď jich tam zbývá 500. „Podařilo se ale domluvit, že je autobusy odvezou do tábora v Opatovaci.“ říká koordinátorka na místě Michaela Vyležíková. Někteří tam čekají už více než deset hodin, situace je poměrně napjatá, pokud se situace neuklidní, hrozí konflikty.
Českých dobrovolníků je na místě asi 60. Jsou rozděleni na dvě skupiny. Jedna je na nádraží v Sidu, kam momentálně přivážejí srbské autobusy uprchlíky z makedonských hranic. Zatím jich je na místě asi 400, z Preseva ale podle našich informací přijede dalších 8 000 lidí. Plánované vlaky ze Sidu do Slavonskiho Brodu ale mají převézt jen 4 000 denně. Ten první v 6:00 zatím nevyjel. Hrozí proto, že v Sidu vznikne další tranzitní kemp. „Je možné, že některé srbské autobusy i přes chorvatské rozhodnutí přechod uzavřít budou ještě několik dní jezdit sem do Berkasovo“, vysvětluje Michaela Vyležíková rozhodnutí dobrovolníků rozdělit se na dvě skupiny.
Berkasovo a Šid jsou od sebe vzdáleny 7 km, není tedy problém převážet mezi nimi potraviny, vodu a teplé oblečení dle aktuální potřeby. „Uprchlíci totiž stále z autobusů vystupují absolutně nepřipraveni na zdejší počasí. Často mají hlad a nedostatek pitné vody, hlavně děti zimu zvládají velmi špatně.“ dodává koordinátorka Petra Quirke, která se z Berkasova vrátila dnes v noci.
„Budeme teď několik dnů monitorovat situaci a přesouvat materiál a lidi podle potřeby do Sidu, není ale jasné, jak bude doprava vypadat a jestli vlaky pojmou všechny,“ říká koordinátorka na místě Michaela Vyležíková, „jsme připraveni se přesunout na nádraží do Sidu úplně, pokud opravdu přechod v Berkasovu přestane fungovat. Zatím ale nejsou jasné informace ani z jedné strany, proto jsou dobrovolníci na obou místech.“ Tábor na hraničním přechodu Berkasovo/Bapske fungoval poslední tři týdny pod vedením českých dobrovolníků, kteří na místě spolupracovali s UNHCR i srbskou policií.