Frontex reaguje na úmrtí v řeckých vodách, mění se systém přijímání lodí na Lesbu

Pravděpodobně v reakci na stovky uprchlíků, které cesta za lepší budoucností stála život, zahajuje evropská pohraniční agentura Frontex novou strategii v Egejském moři. Jenom v lednu se zde utopilo v průměru 10-12 lidí denně. Od dnešního rána lodě Frontexu zastaví uprchlické čluny při jejich vstupu do řeckých vod, uprchlíci přestoupí na loď Fontexu, která je pak odveze do hlavního přístavu ostrova. Zatím není jasné, jak se bude situace dále vyvíjet.

“Podle informací od našich dobrovolníků se zdá, že všechny lodě, které dnes vyrazily od tureckých břehů směrem k Lesbu, směřoval Frontex přímo do přístavu v Mytiléné. Lodě obvykle řídí jeden z uprchlíků a často dochází k tragédiím přímo na moři nebo při chybném výběru místa pro vylodění,” vysvětluje koordinátorka dobrovolníků na Lesbu Petra Quirke. “Podle informací z místa to dnes probíhalo tak, že uprchlíci přestupovali na lodě Frontexu ještě na moři a ty je vezly dále do Mytiléné. Lodě vždy odvážely 400 lidí najednou. Odhadujeme ale, že se bude časem využívat více přístavů. Zároveň máme informace, že na ostrov dorazí mnohem více pozemních jednotek Frontexu, již včera se s nimi naši dobrovolníci na plážích setkali, ” dodává.

“Pokud by to takto zůstalo a lodě Frontexu budou dále dovážet lidi do přístavů, kde pak trajektem pokračují do Athén, byl by to obrovský krok kupředu a prevence velkého počtu úmrtí,” říká Dalimil Petrilák, analytik iniciativy Pomáháme lidem na útěku. “Zároveň ale v tuto chvíli nejsme schopni odhadnout, co se bude dít dále – situaci komplikuje také další stávka trajektů v Řecku, která způsobuje, že se lidé na ostrovech hromadí a další body na balkánské trase se uvolňují.” Dobrovolníci z zahraničního přechodu Šid/Adaševci na srbsko-chorvatské hranici potvrzují, že přechod je nyní prázdný.. “Znamená to pro nás, že se musíme připravit na příval lidí ve chvíli, kdy stávka skončí. Jak ovlivní současná strategie Frontexu balkánskou trasu, nelze v tuto chvíli s jistotou říci,” potvrzuje Jan Zeman, který vede české dobrovolníky v srbském Šidu.

Je možné, že nový způsob přijímání uprchlíků na Lesbu je také ovlivněn chystanou oficiální delegací EU, která ostrov navštíví tento čtvrtek.

Zároveň se mění situace pro mezinárodní dobrovolníky, od kterých je ode dneška vyžadována registrace u řecké policie. Cílem všech těchto aktivit může být připravit ostrov na turistickou sezónu a částečně ho vyprázdnit od dobrovolníků i uprchlíků. “My ale neočekáváme, že by se takto podařilo odchytit všechny lodě, a to zvláště v noci, kdy připlouvá nejvíce člunů. Nelze předpokládat, že na Lesbu naše práce končí, ” dodává Petra Quirke.

Čeští dobrovolníci působí na Lesbu od listopadu. Momentálně zde v rámci Czech Teamu pracuje 12 dobrovolníků, které finančně podporuje spolek Pomáháme lidem na útěku z.s., ve spolupráci s Člověkem v tísni.

V případě zájmu o fotografie a další info
Marie Heřmanová, tisková mluvčí a koordinátorka mediálních aktivit – Praha
telefon: 603 206 655

Petra Quirke, koordinátorka dobrovolníků Pomáháme lidem na útěku,
telefon: 605 471 465

Zuzana Lenhartová, tisková mluvčí a koordinátorka dobrovolníků Pomáháme lidem na útěku – Brno
telefon: 773 252 075

Další články